Doksy

Znak města DoksyDoksy (něm. Hirschberg nebo Bad Hirschberg) jsou město v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Je to jedno z nejznámějších a nejvyhledávanějších rekreační středisek v České republice, zejména v letních měsících. Leží na břehu známého Máchova jezera u silničního tahu mezi Mladou Boleslaví a Českou Lípou.

Historie

Zakladatelem sídla byl český král Přemysl Otakar II asi v roce 1264. První písemná zmínka o městě Doksy je z roku 1293 a to v listině krále Václava II.. Nejvíce rozvoji města napomohl císař Karel IV., od něhož dostaly Doksy významná městská privilegia a který v roce 1367 nechal založit velký rybník, který je dnes většinou nazýván Máchovo jezero.

Jeho bratr Zikmund Lucemburský panství zastavil Janu z Michalovic, který s pomocí mj. Berků z Dubé toto začlenil do protihusitské enklávy. Husité pak roku 1426 panství i s Doksy vyplenili. V 16. století došlo k rozvoji oblasti díky zintenzivnění rybníkářství. V období třicetileté války byl kraj popleněn vojsky a později doosídlen Němci. Městečko se dostalo do správy rodu Valdštejnů. Na konci 18. století však město vyhořelo a statut města ztratilo. Koncem 19. století se orientovalo na turistický ruch.[1] V letech 1949 – 1960 bylo město sídlem okresních úřadů.

Pamětihodnosti

  • Zámek Doksy
  • Kostel sv. Bartoloměje, barokní z roku 1638, postupně rozšiřován
  • Mariánské sousoší na náměstí
  • „Hospitálek“ – nejstarší dům a muzeum Karla Hynka Máchy
  • Národní přírodní rezervace Břehyně – Pecopala
  • Národní přírodní památka Swamp

Partnerská města

Polsko Bolków, Polsko

Oficiální stránky: www.doksy.com

Text převzat z http://cs.wikipedia.org/wiki/Doksy