Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Rozhlédni se člověče!

Kopce, rozhledny, věže hradů a nejrůznější vyhlídky nám často nabízejí úžasnou možnost rozhlédnout se po okolí a vychutnat si krásu krajiny pěkně z výšky. V Českém ráji naleznete celou řadu takových míst, které vám poskytnou přímo dech beroucí výhled. Připomeňme si alespoň některé z nich.

Nejlepší rozhled vám zaručí rozhledna na Kozákově, která se tyčí na nejvyšším vrcholu Českého ráje (744 m n. m.). Po zdolání 120 schodů budete za pěkného počasí odměněni kruhovým výhledem na Krkonoše, Jizerské hory, Lužické hory, České středohoří, Český ráj i Orlické hory. Na Kozákov vede 10 pěších turistických cest včetně Zlaté stezky Českého ráje a dvě cyklotrasy. V létě se stává křižovatkou turistických autobusů přepravujících i kola.

Od roku 1894 mohou turisté shlížet z 18 m vysoké rozhledny na vrchu Kopanina a krásný výhled se návštěvníkům otevře i z věže nedalekého hradu Frýdštejn. Krásy Maloskalska jako na dlani nabízí vyhlídky na okrajích Besedických skal nebo na Vranově.

Jihozápadní části Českého ráje dominuje čedičový vrch Mužský (463 m n. m.), který poskytuje jedinečný kruhový rozhled po kraji. Navštívíte-li však nedaleké Drábské světničky, také nebudete litovat.

A co na Jičínsku? Nebojte, ani tam nebudete o rozhledy ochuzeni. Pouhé dva kilometry od Jičína se nachází zajímavý vrch Zebín s kapličkou sv. Máří Magdaleny, z něhož se vám otevře krásný pohled na jičínský kraj. Na samotném okraji města Jičína pak na kopci Čeřovka stojí nejstarší rozhledna Českého ráje zvaná Milohlídka, vystavěná již v r. 1843. Nejjižnějším vyhlídkovým bodem Českého ráje je vrch Veliš se skromnými pozůstatky hradu. Nesmíme však opomenout ani jedinečné skalní vyhlídky v Prachovských skalách. Stejně tak úžasné pohledy se turistům naskytnou z vyhlídek v Hruboskalském skalním městě a nejznámější vyhlídka na Turnov je na Hlavatici.

Nejmladší českorajskou rozhlednou je ta na Dubecku. Byla zprovozněna v roce 2001 a z její vyhlídkové plošiny ve výšce 33 m je pěkný kruhový rozhled na Klokočské skály, Kozákov, Trosky, ale i na Krkonoše či Jizerské hory.

Dvě novinky mají v Lomnici nad Popelkou. Až na blízký vrchol Tábora přijedete například na slavnou pouť (víkend 26. a 27. května), projdete nedávno obnovenou křížovou cestou, stanete přímo pod rozhlednou, která byla právě nyní po dlouhých letech zase otevřena pro veřejnost. Její vyhlídková věž nabízí opravdu nezapomenutelný výhled na Krkonoše a jičínskou část Českého ráje. A v Lomnici nad Popelkou ještě zůstaneme. Druhou zdejší novinkou je vyhlídkový ochoz zrekonstruovaného skokanského můstku K-70 v Lyžařském areálu „V Popelkách“. Přijďte se podívat, kde začínala většina našich reprezentantů ve skocích na lyžích, z vrcholu můstku uvidíte do krásných zákoutí Horního Pojizeří.

13.11.2009