Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Výlety za pohádkovými a filmovými místy v našem regionu

Kde jinde by se měly natáčet pohádky, než na hradech a zámcích. Přestože jsme většinu z těchto pohádek viděli třeba i několikrát, často si vůbec neuvědomíme, že některé scény byly natáčeny právě na tom a tom hradě či zámku. Pojďme si tedy na toto téma udělat malou exkurzi po hradech, zámcích, ale i dalších místech, která filmaře zaujala.

Začněme u jedné hodně staré, ale stále velmi oblíbené. Pohádka Pyšná princezna se sice z větší části točila v jižních Čechách, ale některé scény této pohádky se natáčely i v našem regionu. Ve chvíli, kdy je princ Miroslav s princeznou Krasomilou na útěku, ukrývá se na Panské skále u Kamenického Šenova. V okolí Jetřichovic se zase odehrály scény s uhlířskou rodinou.

Z novějších pohádek se v našem regionu točily některé scény z pohádek S čerty nejsou žerty, O princezně Jasněnce a létajícím ševci či Nesmrtelná teta. Posledně jmenovaná pohádka s Jiřinou Bohdalovou v jedné z hlavních rolí se zčásti točila na Sychrově. Zřícenina hradu Frýdštejn pro změnu hostila filmaře při natáčení části pohádky O princezně Jasněnce a létajícím ševci. V okolí malé vesničky Velenice u Zákup se nachází různé pískovcové jeskyně, které jsou pozůstatky po těžbě písku na výrobu zrcadel. V jedné z nich se natáčela pohádka Zdeňka Trošky S čerty nejsou žerty.

Od pohádek se nyní přesuneme k dětským, nebo spíše rodinným filmům. V komedii S tebou mě baví svět, která byla vyhlášena Veselohrou století, se tatínkové s dětmi vydají do Beskyd. Ve skutečnosti však chalupa Apalucha, ve které se odehrálo tolik nezapomenutelných scén, stojí v Krkonoších. Najdete ji zhruba 7 km od Vrchlabí, na Zlatém návrší u Dolního Dvora.

V Krkonoších se natáčela i další zimní rodinná komedie Jak vytrhnout velrybě stoličku. Vlak jedoucí zasněženou krajinou ujížděl na nádraží v Rokytnici nad Jizerou, scény ze sídla horské služby jsou ze Špindlerovy Mlýna. Volné letní pokračování tohoto filmu - Jak dostat tatínka do polepšovny se z velké části natáčelo v Českém ráji, konkrétně nedaleko Sobotky a v Podtroseckých údolích, u rybníků Věžák a Vidlák. Horolezecké scény se točily v nedalekém Hruboskalském skalním městě.

Udělejte si výlet na místa, která tak dobře znáte z televize. Uvidíte, se při vzpomínání a nezapomenutelné scény pobaví nejen vaše děti, ale i vy.

Tipy na ubytování v regionu Český ráj najdete zde.

Tipy na ubytování v regionu Lužické hory najdete zde.

Tipy na ubytování v regionu Krkonoše najdete zde.

Tipy na ubytování v regionu České Švýcarsko najdete zde.


Sychrov