Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace
Výlet na kole kolem Máchova jezera.

Průběh trasy:
Doksy * Břehyně * Staré Splavy * Doksy

Popis trasy:
Z náměstí v Doksech vyjedeme na východ po trase 25. Tu opustíme za okrajem chatové oblasti před Břehyní a po trase 3045 objedeme severovýchodní část Máchova jezera. U hájovny ve Starých Splavech opustíme značenou trasu a po místní komunikaci dojedeme k nádraží ve Starých Splavech. Zpět do Doks se vracíme po červené turistické značce podle pláže u hotelu Port a Hlavní dokské pláže.

Doksy
První zmínky o Doksech, bývalých klimatických lázních, pocházejí z roku 1293. Městská práva udělena Karlem IV., který rovněž nechal založit Velký rybník (Máchovo jezero) o rozloze 270,5 ha na soutoku Břehyňského a Dokského potoka. Jezero s dvěma ostrůvky je největší umělou vodní nádrží Libereckého kraje, oba ostrůvky, Myší i Kachní, jsou ornitologickými lokalitami. Návštěvníci mohou využít řadu pláží s vodními atrakcemi a lodní dopravou. Ve městě si můžeme prohlédnout kostel sv. Bartoloměje, mariánské barokní sousoší na náměstí, přístupný je Památník K. H. Máchy, Máchův pomník. Od 20. století hojně navštěvovaná a vyhledávaná rekreační oblast nabízí v letních měsících bohatý program sportovního a kulturního vyžití.

Břehyně
Samota na západním břehu Břehyňského rybníka, klasicistní mlýn a roubená stavení, barokní kaplička z roku 1779. Z hráze jsou pěkné pohledy přes vodní hladinu na Malý a Velký Bezděz. Výpusť rybníka je vytesaná ve skále.

Borný
Kuželovitý vrch (446 m n. m.) s pískovcovými terasami s dílčími výhledy, sev. nad Máchovým jezerem. K vyhlídce vede žlutá odbočka.

Staré Splavy
Letovisko na západním břehu Máchova jezera s četnými zařízeními cestovního ruchu. První zmínka o bývalé vsi je z roku 1553. Nad jezerem vyvýšenina - Jarmilina skála. Zde stával pomník K. H. Máchy, který byl po záboru pohraničí svržen sudetskými Němci do jezera. Po okupaci však vyzdvižen a dnes umístěn na návrší Horka u Bělé pod Bezdězem.


© Geodézie On Line 2009

Doksy