Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Hradčanské rybníky

Pěší výlet do přírodní rezervace Hradčanské rybníky.

Průběh trasy:
Hradčany * Držník * Strážov * Velká Buková * Stará lipská cesta * PR Hradčanské rybníky * Hradčany

Popis trasy:
Místní okruh značený modrou značkou nás zavede do okolí Hradčan. Do lesů bývalého vojenského prostoru a do přírodní rezervace Hradčanské rybníky.

Hradčany
Obec uprostřed lesů byla dlouhé roky vojenskou základnou. V minulosti se využíval železitý pískovec k výrobě železa. Dnes je obec rekreačním centrem, kde můžeme zahájit řadu výletů pěšky, na kole a často zde startují i vodáci jízdu po říčce Ploučnici.

Hradčanské rybníky
Ve vsi Hradčany začíná soustava rybníků. Hradčanský, po jehož hrázi vede silnice Doksy - - Mimoň, se využívá ke koupání. Čtyři ostatní jsou součástí rezervace Hradčanské rybníky vyhlášené v r. 1967 na ploše 144,65 ha.

Strážov
Zaniklá osada Ralska přpomínaná roku 1720. V letech 1712 až 1812 zde byla v provozu sklárna. Západně od Strážova, na severním úpatí Dubové hory, je Kocábova věž. Je pojmenovaná po Michalovi Kocábovi za jeho zásluhy o odchod sovětských vojsk.

Malá Buková
Plochý pískovcový vrchol s průnikem vyvřeliny ve výšce 432 m n. m.

Velká Buková
Drobný kužel v nadmořské výšce 474 m na rozsáhlém podstavci slínovců a pískovců. Na vrcholu s částečnými výhledy starý železný stožár navigační signalizace Hradčanského letiště.

© Geodézie On Line 2009

Mimoň