Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Okolo Rovenska pod Troskami

Tři oblíbené cyklookruhy z Rovenska pod Troskami při kterých narazíte na spoustu turistických zajímavostí.

1) Doporučený okruh z Rovenska pod Troskami na Kozákov

Rovensko p.T. - Kozákov - Rotštejn - Rovensko p.T.

Délka trasy: 30 km

Průběh trasy: Rovensko pod Troskami, náměstí - cyklotrasa č. 4176 - Tatobity (4 km) - cyklotrasa č. 4176 - Bačov (8 km) - červená cyklotrasa - Kozákov, chata (10 km) - červená cyklotrasa - Prackovské sedlo (13 km) - červená a modrá cyklotrasa - Prackov (14 km) - modrá cyklotrasa - Vesec (16 km) - modrá cyklotrasa - Rotštejn (18 km) - zelená cyklotrasa - Na Špici (19 km) - zelená cyklotrasa - Dubecko, odbočka k rozhledně (20 km) - zelená cyklotrasa - Kvítkovice (21 km) - neznačeno, odbočit vlevo na místní komunikaci - Volavec (22,5 km) - neznačeno, vpravo po silnici směr Svatoňovice - křižovatka u Svatoňovic (24 km) - neznačeno, odbočit vlevo - Roudný (25 km) - neznačeno, odbočit vlevo na místní komunikaci - Blatec (27,5 km) - neznačeno, vlevo po silnici - Rovensko pod Troskami, Na Týně (29 km) - zvonice - cyklotrasa č. 4176 - Rovensko pod Troskami, náměstí (30 km)

2) Doporučený okruh z Rovenska pod Troskami na Tábor

Rovensko p.T.- Tábor - Rovensko p.T.

Délka trasy: 28,5 km

Průběh trasy: Rovensko pod Troskami, náměstí - červená pěší trasa a neznačená místní komunikace - Křečovice (3 km) - neznačeno, vpravo po lesní cestě - Bítouchov (5 km) - červená pěší trasa po silnici - Dráčov (8 km) - neznačeno, silnice - Lomnice nad Popelkou (13 km) - cyklotrasa č. 4171 - Tábor (16 km) - červená cyklotrasa - Košov (18 km) - červená cyklotrasa - křižovatka nad Dráčovem, rozhled (20 km) - červená pěší trasa - Bítouchov (23,5 km) - červená pěší trasa a vpravo neznačená lesní cesta - Křečovice (25,5 km) - neznačeno, vpravo po místní komunikaci - Rovensko pod Troskami, náměstí (28,5 km).

3) Doporučený okruh z Rovenska pod Troskami na Trosky

Rovensko p.T.- Trosky - Rovensko p.T.

Délka trasy: 21,5 km

Průběh trasy: Rovensko pod Troskami, náměstí - cyklotrasa č. 4176 - Na Paldě (1,5 km) - cyklotrasa č. 4176 - Újezd pod Troskami (5,5 km) - červená cyklotrasa - Troskovice (9 km) - modrá a bílá cyklotrasa - odbočka k hradu Trosky (10 km) - modrá cyklotrasa - Borek pod Troskami (13 km) - modrá cyklotrasa - Doubravice (15,5 km) - bílá cyklotrasa - Radvánovice (16 km) - neznačeno, po silnici - Štěpánovice (18 km) - neznačeno, po silnici - Rovensko pod Troskami, Na Týně (20,5 km) - zvonice - cyklotrasa č. 4176 - Rovensko pod Troskami, náměstí (21,5 km)

Turistické zajímavosti:

  • Dubecko - kaplička, kamenná brána, rozhledna.
  • Kozákov - výrazný vrchol Ještědsko-kozákovského hřbetu. V prvohornívyvřelině melafyru nálezy polodrahokamů (achátů, jaspisů, chalcedonů…). V Radostné pod Kozákovem je ve svahu Votrubcův lom s brusírnou a expozicí broušených kamenů. Rozhledna. Riegrova chata KČT Semily z r. 1928. Paragliding.
  • Lomnice nad Popelkou - město pod Táborem. Barokní zámek z r. 1737 je účelově využit. Gotický kostel sv. Mikuláše v r. 1590 vyhořel a na jeho místě byl postaven barokní chrám v l. 1781 - 82. Lomnický graduál. Hřbitovní kostel sv. Jana Křtitele z r. 1768, při něm dřevěná zvonice z r. 1652. Radnice z r. 1864 s pamětní deskou připomínající pobyt B. Smetany r. 1871. Roubené domy v části Karlov. Městské muzeum v Šlechtově Hrubém domě.
  • Rotštejn - zbytky skalního hrádku z přelomu 13. a 14. století. První zmínka o hradu je z roku 1318. Hrad byl z větší části dřevěný. Zpustl v 15. století. Zachovány skalní místnosti, černá kuchyně s komínem vytesaným do skály, cisterna a zbytky zdiva. V osadě je skalní kovárna a socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1718.
  • Rovensko pod Troskami - městečko již od roku 1371, kdy vzniklo při starší osadě na Týně. Rovensko bylo ve středověku známé jako místo, kde se brousily drahé kameny. Pověst vypráví, že první brusiči přišli z Itálie za Karla IV. a naučili brousit drahé kameny místní obyvatelstvo. Drahé kameny z okolí byly použity na výzdobu kaple sv. Kříže a sv. Kateřiny na Karlštejně i ve svatováclavské kapli chrámu sv. Víta na Pražském hradě. Muzeum. Kostel sv. Václava. Nejznámější rovenskou pamětihodností je dřevěná zvonice z r. 1630 s tzv. rebelantskými zvony obrácenými srdcem vzhůru. Zvony Svatý Václav, Svatý Jan Křtitel a Svatý Jiří se do pohybu uvádějí šlapáním obsluhy. Zvonice je přístupná s průvodcem.
  • Tábor - původně Chlum, melafyrový vrch (678 m). Dnešní pojmenování vzniklo podle táborů lidu v době husitské. Kostel Proměnění Páně. Křížová cesta s reliéfy - odlitky železáren v Blansku z r. 1898. Na konci křížové cesty je studánka Křížovka. Turistická chata s rozhlednou (uzavřena).
  • Trosky - zřícenina hradu, který postavil na dvou vypreparovaných věžích čedičového suku Čeněk z Vartenberka v l. 1380 - 90. Hrad zpustl za třicetileté války. Vyšší věž se nazývá Panna a nižší Baba. Věž Baba byla zpřístupněna schodištěm. Vyhlídková věž z 19. stol. Dominanta Českého ráje.
Rovensko pod Troskami

Rovensko pod Troskami