Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Obec Dubá - Dřevčice

Severozápadním směrem od města Dubá leží katastrální území Dřevčice s osadami Dřevčice a Sušice. Poblíž najdete např. naučnou stezku Čertova rokle s dvěma studánkami, krásné Martinské stěny a zříceninu Chudý hrádek.

Obec Dubá - Dřevčice

severozápadním směrem od města Dubá leží katastrální území Dřevčice s osadami Dřevčice a Sušice. Osada Dřevčice je připomínaná již ve 14. století jako zemanské sídlo. Ještě v roce 1570 se ale jmenovala Dřevíč. Tragický pro ni byl požár v roce 1848, kdy shořelo 24 domů.
V okolí Dřevčic jsou do náhorní roviny zaříznuty hluboké rokle obsahující jedny z nejvyšších skal celých Polomených hor.

Přírodní památky:

Naučná stezka Čertova rokle

Naučná stezka Čertova rokle vede podél Dolského potoka. V Čertově rokli je v kterémkoli ročním období ojedinělá vlhkost, která podporuje výskyt specifické flóry s množstvím mechů, šplhavců, brhlíků a dalších živočichů. Všichni ale určitě ocení především nerušené ticho, klid a pohodu, což je pro podobná místa tak typické.
souřadnice GPS: N50° 35' 02.33" E 14° 30' 09.12"

K tomu přispívá i Čertova studánka a její kolegyně Rasova studánka.

Obě poskytují potřebné zázemí pro odpočinek turistů a jsou zdrojem pitné vody.
Po rozsáhlém polomu v roce 2017 čeká Rasova studánka na opravu a část rokle na úklid dřeva.
souřadnice GPS: N50° 34' 57.95" E 14° 30' 05.36"

Martinské stěny

Martinské stěny jsou chráněnou přírodní památkou od roku 2002.
Jedná se o výrazný skalní útvar. Ochrana se týká rozlohy 3,18 ha v nadmořské výšce 390 až 420 m. n. m. a byla vyhlášena kvůli několika druhům bezobratlých živočichů žijících na vřesovištích
a lišejnících. Zajímavá je především nezvyklým utvářením pískovců.
Stěna je šikmá, poměrně kompaktní a jen na povrchu zbrázděná pseudoškrapy.

souřadnice GPS: N50° 34' 48.61" E 14° 28' 22.39"

K Martinským stěnám se dostanete buď zkratkou (cca 2km) po obnovené Staré Husí cestě 
nebo po červené turistické značce, odbočkou z tzv. Husí cesty, která je částí velmi atraktivního okruhu pro horská kola.
Jedete-li vlakem, pak je nejjednodušší vystoupit v Blíževedlech, vzdálených od Martinských stěn asi 5 km. Pěšky lze k Martinským stěnám dojít  též z obce Dubá - Heřmánky (Dolní), které jsou odtud asi 1 km ve směru na východ.

Dubá