Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Cyklovýlet přes Korce

Oblíbená, 14,5km dlouhá trasa na cyklovýlet vede z Dubé přes hráz nedamovského Černého rybníka směrem na Doksy.

Cyklovýlet přes Korce

Oblíbená, 14,5km dlouhá trasa na cyklovýlet vede z Dubé přes hráz nedamovského Černého rybníka směrem na Doksy. Projedeme Ptačím dolem a vystoupáme do osady Korce, po pravé straně silnice si můžeme všimnout odhalených vchodů do sklípků. Vlevo vedle zděné brány míjíme kapličku sv. Floriána. Silnice do Doks zahýbá doleva, my ale pokračujeme rovně návsí kolem bývalé hasičské zbrojnice se zvonicí. Vedle ní stojí kaplička sv. Jana Nepomuckého. U opravované roubené chalupy odbočíme doprava. Cesta vede posléze lesem, mineme kamenný podstavec a pak se před námi otevře krajina s výhledem na Tachovský lom a Bezděz.

Před prudším stoupáním si můžeme odpočinout v turistickém přístřešku. Na vrcholku stoupání nalezneme Nechutnovský kříž – ve starých záznamech nazývaný také Malcherův či Melzerův - u torza staré lípy. Stával zde kdysi dvorec a osada Nechutov. Cesta nás vyvede na kraj lesa a posléze podél pole dojedeme ke kapličce s kopií Dešťové madony. Cesta ústí na silnici od Tachova, kde se dáme doprava a na další křižovatce opět doprava, doleva bychom se dostali do Ždírce.

Ve Ždíreckém dole si vpravo vedle silnice můžeme všimnout výklenkové kapličky, zasvěcené sv. Janu Křtiteli. Příjemným sjezdem pokračujeme mezi lesy. Mineme Dívčí skálu s bývalým Božím hrobem a dojedeme ke křižovatce, kde vpravo vede cesta na Plešivec, vpravo silnice na Panskou Ves. Za křižovatkou vpravo se táhne část přírodní rezervace Mokřady horní Liběchovky. Kolem vodárny a bývalého Ženského mlýna dojedeme zpět k Černému rybníku a odtud do Dubé.


Dubá