Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Cyklovýlet z Dubé do Tubože

Na cyklovýlet dlouhý přibližně 22 km vyjedeme z náměstí v Dubé po cyklotrase č. 211 směrem na Rozprechtice.

Cyklovýlet do Tubože

Na cyklovýlet dlouhý přibližně 22 km vyjedeme z náměstí v Dubé po cyklotrase č. 211 směrem na Rozprechtice. Pokračujeme kolem Šibeničního mlýna a zdevastovaného Rozprechtického statku vzhůru nad Rozprechtický rybník. Nalevo od silnice se táhne přírodní rezervace Mokřady horní Liběchovky, posléze doleva vede odbočka na Křenov, rezervace pokračuje po pravé straně silnice. Jedeme stále rovně údolím, mineme beškovskou kapličku se silným pramenem vody a o něco dále druhý pramen, krytý dřevěnou boudičkou. Projedeme kolem cest, odbočujících vpravo do Kluku a vlevo k Beškovu, mírné stoupání vystřídají ostřejší serpentiny Blatečského kopce. Vyjedeme nahoru a na křižovatce pokračujeme v přímém směru.

Silnice klesá k osadě Blatečky s několika pěknými roubenými domy. Mineme malou kapličku, podél silnice se rozkládá přírodní památka Prameny Pšovky. O něco dále vjíždíme do Tubože. Lokalita s rybníkem, bývalým mlýnem a několika domy se nazývá Palác. Z Tubože je většinou známá právě jen tato Dolní Tubož u silnice na Mšeno. Podíváme se ale do samotné osady, která je vesnickou památkovou zónou. Je vhodné ponechat kola u rybníka a do centra Tubože vyjít pěšky. Ze silnice odbočuje doprava poměrně strmá silnička podél odsekané skalní stěny. Po přibližně 300 metrech dojdeme k samotné osadě Tubož, která se může pyšnit mnoha krásnými roubenými domy, kapličkou a malou hasičskou zbrojnicí s dřevěnou zvoničkou. Cesta dál z osady pak pokračuje k Tubožskému dvoru, který je vzdálený ještě asi 800 m.

Vrátíme se dolů k rybníku a jedeme podél něj, kolem skály, kterou prochází vody k bývalému mlýnu a kde jsou vytesané místnosti a nově osazený kříž. Na rozcestí doprava odbočuje Zámecká cesta k hradu Houska, my ale jedeme po silnici, zde je to cyklotrasa č. 0003. V údolí ještě pokračuje přírodní památka Prameny Pšovky. Mineme roubený dům Kolčavka a dojedeme do Dolní Housky na rozcestí. Ve velkém výklenku ve skále vlevo stojí dřevěný kříž. Příjemné místo s rybníkem vybízí k odpočinku. Silnice v přímém směru kolem hospody pokračuje k Housce, my ale odbočíme doleva po cyklotrase č. 0015 a vzápětí opět vlevo prudším stoupáním lesní serpentinou na náhorní planinu. Odtud vede rovná silnice lemovaná mladým javorovým stromořadím, vlevo se otvírá pěkný výhled do lesnaté krajiny. Přijedeme k osadě Blatce.

Mineme dřevěnou zvoničku a řadu domů a dojedeme na křižovatku s kapličkou Nejsvětější Trojice, kde pokračujeme po silnici rovně. Doleva vede směr zpět ke křižovatce nad Blatečským kopcem. Silnice má nový povrch, který se oproti původnímu zvedl o více než 15cm. Jedeme krásnými lesními partiemi, kde silnice s mnoha serpentinami lemuje hluboké údolí. Po 2,5 km vyjedeme z lesa a otevře se nám výhled na bořejovský kostel, vlevo zahlédneme Bezděz a Tachovský lom. V Bořejově odbočíme doleva a pokračujeme směrem ke Ždírci, na jehož střechami se nám v dálce opět objeví majestátní dvojice Bezdězů s hradem. Silnice Ždírec míjí, dojedeme na křižovatku, za níž vidíme kapličku s Dešťovou madonou. Doprava vede silnice a s ní i cyklotrasa k Tachovu, my se ale dáme vlevo a sjíždíme ke Ždíreckému dolu. Mineme výklenkovou kapli sv. Jana Křtitele a pohodlně míříme hlubokými lesy směrem k Dubé.

mapa:

https://mapy.cz/turisticka?planovani-trasy&x=14.5986166&y=50.5138459&z=13&rc=9hTMKx-1oSgU9f28g5hdxGhe0etjhu83rl5H8arNi7ncfZgpngtS5C1h5M3XNiAjiP0hw8215jybj15ls9hTsLj7n&rs=stre&rs=stre&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=coor&rs=stre&ri=83592&ri=83588&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=&ri=83595&mrp=%7B%22c%22%3A121%7D&xc=%5B%5D


Dubá