Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Výlet do vojenských lesů

Odpočinek, klid a krásná příroda v krajině bývalého vojenského výcvikového prostoru, takový je výlet vojenskými lesy.


Hvězdov

Hvězdov je jednou z částečně zaniklých obcí Ralsko, do kterých se po zničení sovětskou armádou postupně vrací život. Leží téměř 3 kilometry východně od Mimoně podél Ploužnického potoka. Po některých původních stavbách je možné najít jejich torza. Součástí obce je Hvězdovský rybník, který byl v minulosti využíván pro rekreační účely, dnes je chovný a rekreační funkci neplní. Oblíbeným místem cykloturistů je restaurace „Na Blízalce“, od které lze pohodlně vyjet do bývalého vojenského prostoru Ralsko. 

Osečná

Město Osečná leží na jižní straně Ještědského pohoří a na pokraji Ralské pahorkatiny, ve výšce 379 m nad mořem. Osečná byla založena pravděpodobně některým z Vartenberků v první polovině 13. století na zemské obchodní stezce mezi Českým Dubem a hradem Děvínem. V roce 1565 zde byl postaven kostel sv. Víta, ve kterém se nachází rodinná hrobka rodu Biebersteinů a rodiny Schleinitzů. Roku 1576 povýšil Rudolf II. na přímluvu svobodného pána von Oppersdorf Osečnou na město. K městu Osečná patří i Lázně Kundratice, Druzcov, Kotel, Zábrdí a Chrastná. Lázně Kundratice patří mezi jedny z nejstarších lázní v Čechách, ve kterých se používá jako přírodní léčivý zdroj slatina. Městem protéká řeka Ploučnice, která pramení severně od města u Jenišovského rybníka. Ta dala název i nové cyklostezce.

Náhlov

V obci Náhlov je nejvýznamnější zajímavostí Krajanské muzeum vystěhovalectví do Brazílie. Muzeum, vytvořené v budově bývalé školy, ukazuje a vysvětluje poměrně neznámou historii vystěhovalectví z českých zemí do Brazílie v 19. století a především z Libereckého kraje.

Sochorův pomník

Pomník na křižovatce pod Stohánkem, věnovaný památce generálmajora Antonína Sochora, hrdiny z 2. světové války. Zahynul na tomto místě v roce 1950 při nevyjasněné autonehodě.

Dlouhý kámen

Jedna z největších a nejdelších pískovcových skal, jejíž impozantnost je nejvíce znatelná z protějšího kopce, kde lze nalézt zříceninu hradu Stohánek. Dlouhý kámen připomíná stolovou horu díky své plošině a je chráněn jako přírodní památka z důvodu výskytu chráněných druhů fauny i flóry.

Židlovská obora

Nachází se na části území bývalého vojenského újezdu Ralsko, s velkým množstvím volně pohybující se zvěře. Vstup je několika vjezdovými otevřenými vraty, opatřenými trubkovými rošty, které zabraňují úniku zvěře.

Stohánek

V roce 1996 byl prohlášen skalní suk, se stopami hradu a poustevny, přírodní památkou. Většina dodnes dochovaných stop patří poustevně. Hrad vznikl někdy mezi lety 1427 a 1431. Pobyt loupežníků na hradě v následujících stoletích je pravděpodobně možno odkázat do říše pověstí. Poustevna zde byla zřízena roku 1740. Fungovala do roku 1773, poté byla jako nevyužitá vrchností zbořena. Stohánek je volně přístupný. Na mírně vápnitých vrstvách po obvodu plošiny rostou některé v této oblasti vzácnější rostliny – kakost krvavý, hvozdík karouzek, kostřava sivá, jetel alpínský, pupava obecná. Z vrcholu je překrásný pohled na Machův kraj, Ralsko, Široký kámen, Ještěd a zejména protější Dlouhý kámen, který má rozměry shodné s Titanikem.

Ralsko