Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace
Bezdědice je vesnice v okrese Mladá Boleslav, spadá pod město Bělá pod Bezdězem.

Obec Bezdědice leží na návrší cca 10 km západně od Bělé pod Bezdězem. Starousedlíci ji nazývají Bezdědičky/ka, ale původní středověký název byl Malý Bezděz. Nejstarší jméno obce naznačuje, že patřila ke hradu Bezdězu.

Ve výstavbě převažují zděné domy, které vznikly po velkém a zničujícím požáru v r. 1859. Zachovalo se však i několik roubených patrových domů. Zvláště malebný půvab dodává obci použitý stavební materiál pro domy a dlouhé ohrady. Jsou to pískovcové štuky, které se v místě lámaly a opracovávaly (v lesích v nejbližším okolí jsou k vidění v pískovcových skalách místa, kde se kámen lámal).

Obyvatelstvo se zabývalo pěstováním a sušením chmele. V r. 1930 se 120 lidí přihlásilo k české národnosti a 89 k německé. Po záboru Sudet toto území již patřilo k Německé říši, hraniční závora byla nedaleko odtud u obce Víska.

Po II. světové válce již nedošlo k výraznějšímu rozvoji obce, která byla dosídlena a později začala být obývána chataři a rekreanty, podobně jako další okolní obce na území bývalých Sudet.

 
Bělá pod Bezdězem

Bezdědice, Bělá pod Bezdězem, 294 25