Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Zkuste život na farmě v Máchově kraji

JPas 2014 0511 DSC 5709a

V Máchově kraji se naučíte podojit kozu i osedlat koně. Farmy jsou oblíbenou destinací jak rodin s dětmi, tak i zamilovaných párů. Na těch v Máchově kraji si můžete vyzkoušet vyrobit vlastní sýr nebo poznat zdejší krajinu z koňského hřbetu. Zážitek ze statku můžete navíc doplnit třeba o prohlídku zdejších zámků a hradů, výlet na kolech či výšlap na okolní vrchy a skály. Kam se tedy vydat?


Farma Vrchovany u Doks

Necelých sedm kilometrů od Doks se pod zříceninou hradu Starý Bernštejn nachází Farma Vrchovany, která se věnuje chovu koní. Nabízejí vyjížďky pro začátečníky, pokročilé i malé děti. Necelá hodina jízdy v sedle tak může být zážitkem pro celou rodinu. Pěknou podívanou jsou pak sportovní šampionáty Haflingů, které se tady konají vždy v letních měsících.

Více informací zde: www.vrchovany.cz

Ve Vrchovanech stojí za to strávit víc než jeden den. Kolem farmy se totiž nachází řada přírodních i kulturních památek. Vyrazit můžete na hrad Bezděz nebo zámek Doksy, za osvěžením a plavbou na Máchovo jezero, za výhledy na Vranovské skály a děti budou mít určitě radost z muzea Čtyřlístku.


Nord ranč

Jako na divokém západě. Pokud už patříte mezi zkušené koňáky, vydejte se do Bohatic na westernový Nord ranč. Můžete si tady vyzkoušet práci s americkými plemeny, nebo si přivést vlastního koně a pracovat společně na zdokonalování jezdeckých schopností. Směrem na Český Dub pak u obce Těšnov najdete Farmu Větrnou pláň s volnočasovými aktivitami pro všechny typy jezdců.

Více o Nord ranči: www.nordranc.cz

Více o Farně Větrná pláň: www.vetrna-plan.cz

Kozí farma Nový Dvůr

Na Kozí farmě Nový dvůr přičichnete k domácí výrobě sýrů. Najdete ji na okraji malebného Pekla U Sosnové. Rozhodně stojí za to si sem udělat pěší výlet. Z vlakového nádraží ze Zahrádek sem dojdete za 34 minut, ale vyrazit sem můžete i autem. Farma se specializuje na výrobu kozích sýrů, léčebné syrovátky či vyčiňování kůže. Navíc všechny tyto produkty se dají dopředu objednat na jejich webových stránkách www.kozisyry.cz. Věřte, že odcházet budete s plnou náručí dobrot i s bohatými zážitky. Můžete si taky totiž vyzkoušet i samotnou „farmařinu“. Během jednoho dne vás tu naučí dojit kozy, vyrobíte si vlastní sýr a k obědu pak dostanete speciální menu z produktů vypěstovaných na farmě. Rezervace na zážitkový den přijímají 14 dní dopředu na telefonním čísle +420 603 524 144. Kurz vás vyjde na 1 490 Kč.


Farma Pavlin Dvůr u Mimoně

Pavlin Dvůr je zemědělská farma ležící jen 4 kilometry od Mimoně v blízkosti Vranovských skal. Založil ho hrabě Hartig už v roce 1868 a pojmenoval jej po své dceři Pauline (Paulinenhof). Je jedním z míst, které nezaniklo po tom, co se Ralsko v minulosti stalo vojenským prostorem. Dnes zde chovají koně i skot a věnují se i rostlinné výrobě. Je možné si zde objednat hovězí maso z místního chovu. Doporučujeme si sem udělat výlet třeba na kole.  Pavlin Dvůr je jedním ze zastavení cyklostezkyHamr na Jezeře – Pavlin Dvůr – Vranovské skály – Průrva Ploučnice.

Více informací o Farmě Pavlin dvůr na: www.pavlindvur.com

 


Vytvořeno 11.8.2020 8:47:58 | přečteno 893x | p.hozak