Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Ty nejlepší vyhlídky Máchova kraje

JPas 2015 0220  DSC2299

Máchův kraj je známý romantickou krajinou, na kterou je radost pohledět… A to hlavně z výšky. Nebojte se ale žádných prudkých kopců. Krásný výhled na Máchovo jezero, okolí Mimoně nebo Kokořínsko si užijete i ze skal, rozhleden a vrchů, které zvládnou i vaše děti. 


Havířský vrch u Doks

K dominantám Máchova kraje patří Máchovo jezero, které se hlavně v létě stává oblíbeným cílem všech vodomilných turistů. Zkuste ho ale poznat i z jiné perspektivy. Můžete se buď vydat na hrad Bezděz, který se téměř tyčí nad vodní hladinou, nebo vyrazit na Havířský vrch. Ten se nachází pouhých 2,5 km od Doks ve výšce 341 m. n m. Svůj název získal od těžby rudy, po které tady zůstala 6 metrů hluboká šachta. Na místo vás dovede žlutá turistická trasa Břehyně–Borný, která se napojuje na naučnou stezku Swamp. Procházka je vhodná i pro děti, s nimiž se můžete v Břehyni zastavit na i vyhlášenou zmrzlinu.

Rozhledna Vrátenská hora na Kokořínsku

Pokud se vydáte na prohlídku Hradu Houska, kde se údajně ukrývá brána do pekla, pak si udělejte ještě menší odbočku k Vrátenské hoře, vzdálené necelé tři kilometry od hradu. Z Housky sem můžete dojít pěšky, nebo dojet autem, které můžete zaparkovat kousek od rozhledny. Pak už stačí 127 schodů a vychutnat si pohled na Kokořínsko. Otevřeno mají od května do října každý den od 10 do 18 hodin. Mimosezónu pak o víkendech.

Vranovské skály – místo pro hraběnku

Nejlepší výhled na okolí Mimoně je z Vranovských skal. Pískovcový komplex kdysi lákal nejen turisty. Ještě ve 20. letech minulého století byste tu často potkávali i horolezce. Poté ale oblast připadla pod vojenský prostor Ralsko. Nejznámější vyhlídkou je Juliina, která nese název po hraběnce Julianě. Ta ji dostala od svého manžela hraběte Hartiga jako dárek. Dříve zde stával dřevěný altán, dnes tu po něm najdete pouze půdorys ohraničený skálou. Dostanete se sem pěšky po vytesaných schodech se zábradlím. 


A kam dál?

Vodáky oblíbené místo skrývá Průrva Ploučnice, vodní tunel mezi pískovcovými skalami. Pokud máte rádi pohádky, pak vám zdejší okolí připomene exteriéry filmové pohádky Z pekla štěstí. Vede sem i několik cyklostezek, např. okruh Hamr na Jezeře – Svébořice – Pavlin Dvůr – Vranovské skály – Průrva Ploučnice. Pěšky sem vede nejkratší cesta z Novin pod Ralskem, cca 1,7 km podél řeky.

Pěknou procházku si můžete udělat kolem Máchova jezera, kde najdete půjčovny šlapadel, paddle boardů, a také odtud vyplouvají lodě na okružní plavby po jezeře. V okolí se nachází nenáročné cyklostezky, vhodné jak pro kola, tak i in-liny.

Do CHKO Kokořínsko se vyjdete za proslulými pokličkami, což jsou pískovcové skály, které příroda opracovala do tvaru obřích hub. Narazíte na ně, když se vydáte po červené trase od hradu Kokořín, nebo po modré od Mšena.

JPas 2014 0585 DSC 7582DSC 0442JPas 2014 0372 DSC 1335
Vytvořeno 11.8.2020 8:48:01 | přečteno 2033x | p.hozak