Máchův kraj

oficiální stránky turistické destinace

Hrady a zámky – ideální na románky

JPas 2015 0035  DSC0388

Pohled do zákulisí císařské svatby, hledání brány do pekla či nádherné vyhlídky do romantické krajiny nabízí hrady a zámky Máchova kraje. Za jeden den stihnete i dva, nebo si můžete udělat několikadenní výlet a poznat jedinečná místa, která se stala inspirací K. H. Máchy.


Hrad Bezděz – strážce obchodních stezek

Gotický hrad vznikl už v 13. století za účelem ochrany královského panství i obchodních stezek. Několikrát zde pobýval i Karel IV., který nechal založit nedaleko hradu Velký rybník, později přejmenovaný na Máchovo jezero. Stal se inspirací několika umělců – Elišky Krásnohorské, Josefa Mánese a samozřejmě K. H. Máchy. Dnes je návštěvníkům zpřístupněn prohlídkový okruh vedoucí přes hradní kapli, královský palác, velkou věž, purkrabský palác až na II. nádvoří. Zabere vám 40 minut a lístek vás vyjde na 120 Kč (v ceně lístku je i krásný výhled na Lužické hory, Ještěd nebo Ralsko).

Počet prohlídkových okruhů: 1

Cena vstupenek: 120 Kč

Více informací najdete zde: www.hrad-bezdez.eu


DSC0879


Zámek Zákupy – tady oženili Ferdinanda

Bývalé letní sídlo Habsburků se nachází v městě Zákupy asi 10 kilometrů od České Lípy. Původně gotická tvrz se postupně proměnila na renesanční sídlo, které si zamiloval například císař František Josef I. Líbit se vám určitě bude zámecká kaple, kde mimo jiné proběhl sňatek následníka trůnu Ferdinanda d’Este s Žofií Chotkovou. Všechny prohlídkové trasy vám pak nabídnou pohled do bohatě vybavených a vyzdobených místností habsburských císařů. Zvláštní atmosféru pak zažijete na nočních prohlídkách v doprovodu Kateřiny Schrattové, přítelkyně císaře Františka Josefa I.

Počet prohlídkových okruhů: 6

Cena vstupenek: 120–140 Kč (podle prohlídkového okruhu)

Více informací najdete zde: www.zamek-zakupy.cz


Zámek Zákupy


Kokořín – ráj pohádek

Skalní tvrz, sídlo loupeživých rytířů, ale i strategické obchodní místo. Tím vším býval kdysi hrad Kokořín, postavený už v roce 1320. V 17. stolení ale začal chátrat a pomalu se z něj stávala zřícenina.  Naštěstí o téměř dvě stě let později prošel rekonstrukcí a získal tak svůj současný novogotický kabát. Dominantou hradu je 38 metrů vysoká věž s kamennou helmou. Odtud je krásný výhled na celé CHKO Kokořínsko. Exteriéry hradu lákaly a dodnes lákají filmaře. Hradby jste tak mohli vidět například v pohádkách Princezna se zlatou hvězdou, Kouzelný měšec či Korunní princ.

Počet prohlídkových okruhů: 2

Cena vstupenek: I. + II. prohlídkový okruh 90 Kč, samostatný II. okruh 40 Kč

Více informací najdete zde: www.hrad-kokorin.cz


JPas 2014 0300 DSC08614


Houska – brána dopekel

Téměř ukrytý v lesích a jen 11 kilometrů od Kokořína se nachází hrad Houska, který je kombinací gotického hradu a renesančního zámku. Hned na první pohled vás jistě uchvátí skála, na níž je postaven, a která jím i částečně prostupuje. O Housce se tradují různé legendy. Podle jedné z nich tudy vede brána přímo do pekla a v podzemních chodbách mají být pohřbeny kostry „nelidí“. Podle jiné pověsti okolí hradu střeží mnich v černé kápi a dává pozor na ty, kteří by zde chtěli pobýt v noci, nebo zde dokonce přespat. Sami se můžete přijít přesvědčit. Kromě toho tu mají i ručně vyřezávané mechanické peklo inspirované Danteho Božskou komedií s jedenácti obrazy, které zobrazují hříšníky a pekelné tresty.

Počet prohlídkových okruhů: 1

Cena vstupenek: 130 Kč

Více informací najdete zde: www.hradhouska.cz


JPas 2016 0093  DSC6278


Vytvořeno 11.8.2020 8:48:05 | přečteno 1238x | p.hozak